Haber

G7 Liderler Zirvesi 2023 Japonya’da başladı

Ülkenin güneybatısındaki Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi 2023, Japonya’nın dönem başkanlığında başladı.

Japonya’da gözler ülkenin güneybatısındaki Hiroşima’da düzenlenen 3 günlük G7 Zirvesi’ne çevrildi.

Japonya Başbakanı Kishida Fumio’nun ev sahipliğinde düzenlenen zirveye ABD, Fransa, İngiltere, Almanya, Kanada ve İtalya liderleri katılıyor.

21 Mayıs’a kadar sürecek zirveye G7 ülkeleri ile Avrupa Birliği (AB), Endonezya, Hindistan, Güney Kore, Avustralya ve Vietnam davet ediliyor.

Ziyaret eden devlet ve hükümet liderlerini ev sahibi Japonya Başbakanı ve eşi Kishida Yuko, Hiroşima Barış Anıtı Müzesi önünde karşıladı.

1945 yılındaki atom bombası dönemine ilişkin 100 binden fazla eser ve emanetin sergilendiği müze, G7 liderlerinin toplu halde ilk ziyaretine sahne oldu.

Kişida çiftinin eşlik ettiği konuk liderler ve aralarında ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden’ın da bulunduğu eşleri, tarihi müze ve kampüsü gezdi.

Ziyaretin ardından cumhurbaşkanları, kampüste atom bombası kurbanları için inşa edilen mozoleye yürüyerek çiçek çelenkleri bıraktı.

Biden, 1945 atom bombasının ardından Hiroşima’ya gelen görevdeki ikinci ABD Başkanı oldu. Barack Obama, 2016 yılında Hiroşima’yı ziyaret etti.

Küresel siyasi ve ekonomik sorunların analizinde değerli uluslararası platformlardan biri olarak kabul edilen G7 Başkanlar Zirvesi, Grand Prince Hiroshima Otel’de gerçekleştirilecek.

6 Ağustos 1945’te Hiroşima’ya ve 9 Ağustos 1945’te Nagasaki’ye atılan atom bombalarıyla ABD yaklaşık 210.000 kişinin ölümüne neden oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu