Dünya

Girişimsel Göğüs Hastalıkları Enstitüsü Liv Hospital’da Eğitime Başlıyor

Liv Hospital Vadİstanbul ve Dünya Bronkoloji ve Girişimsel Pulmonoloji Derneği (WABIP) iş birliği ile hastanemiz bünyesinde kurulan “Girişimsel Pulmonoloji Enstitüsü” dünyanın her yerinden doktorlara eğitim vermeye başlıyor.

 

Ülkemiz ve dünya göğüs hastalıkları camiası için değerli bir dönem başlıyor. WABIP ile Liv Hospital Vadİstanbul arasında imzalanan protokolle hayata geçirilen “Girişimsel Pulmonoloji Enstitüsü”nde dünyanın dört bir yanından göğüs hastalıkları uzmanları ve göğüs cerrahları eğitim almak üzere ülkemize gelecek. Mayıs ayında başlayacak eğitimler, 30 Nisan Pazar günü Liv Hospital Vadİstanbul’da düzenlenen “Uluslararası Girişimsel Pulmonoloji” sempozyumunda açıklandı.

Girişimsel pulmonoloji dünya çapında giderek artan akciğer hastalıklarının tanı ve tedavisinde hayati öneme sahiptir. Ne yazık ki birçok ülkede uzman doktorların yetiştirilmesi için standart bir eğitim programı bulunmamaktadır.

Sempozyum WABIP Yönetim Kurulu Üyesi, Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi Prof. Dr. Ali Musani ve Liv Hospital Küme Koordinatörü Meri İstiroti’nin katılımıyla gerçekleştirilen “Girişimsel Pulmonoloji Enstitüsü” protokolünün imza töreni ile başladı. Protokole göre; Liv Hospital Vadİstanbul bünyesinde faaliyete başlayan enstitüde Ali Musani yönetiminde dünyanın dört bir yanından seçilecek doktorlar ileri bronkoskopik teknikler ve girişimsel göğüs hastalıkları eğitimleri alacak. Eğitim süreci Liv Hospital Vadİstanbul göğüs hastalıkları doktorları Prof. Levent Dalar ve Doç. Cengiz Özdemir tarafından yurt dışından gelen eğitimciler ile birlikte yürütülecektir.

Mayıs ayında başlayacak eğitimlerin başvuru koşulları ve formları WABIP web sitesinde (wabip.com) yayınlanacaktır. Dünyanın her yerinden gelen başvurular ilgili WABIP kurulu tarafından değerlendirilecek ve uygun adaylar seçilerek eğitime kabul edilecektir. Üç aylık süreçte katılımcılar, girişimsel göğüs hastalıklarının tüm alanlarında en son teknoloji eşliğinde eğitim alacak. Eğitim süresince farklı ülkelerden eğitmenler 15’er gün boyunca eğitim programını pekiştireceklerdir.

Katılımcılar ülkelerine döndüklerinde, gelişmiş bir girişimsel göğüs hastalıkları ünitesi kurup işletecek donanıma sahip olacaklardır. Bu amaca ulaşmak için yoğun bir teorik ve uygulamalı eğitim programı hazırlanmıştır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

daday-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu